Taburcu Etsen de Dönecekler

Taburcu Etsen de Dönecekler

- Bölüm: Dahili Aciller
3585
Taburcu Etsen de Dönecekler için yorumlar kapalı

Taburculuk

 ‘Yılanı dilinden öp’

İrade

Not: Yazı şiddet ve korku içerir

Gelme

Nerede ararsın beni gezer iken üstümde. Bu kadar belli işte, sen anlamak istemesen de. Vaha kadar ender, kuş kadar hassas tanılar. Ama başa geldi mi tek başına kalırsın fısıltı ormanında. Hansel ile Gretel bile kurtaramaz seni şekerli evde. Bu durumda belirteçler bizi sınamadan biz kolları sıvayalım ve büyüteç elde zeplinden inelim şehre.

  • Isırık: Köpek, kedi, insan. Ortak özellikleri ısırmaları. Eklemek gerekirse koparıp, parçalamaları. Kanın fışkırması. Tabii enfekte de ederler. ‘Merdivenden düştüm, ayağım takıldı, arkadaş ile şakalaşıyorduk’ cümlelerine derin el kesileri eşlik ediyor ise adli vaka ile karşı karşıyasınız dostlarım. Dikiş sonrası eve giden hasta geri dönecektir, yaradan iltihap aka aka. Belki de fasya tutulacak ve amputasyona varılacak. Ama bunları istemiyoruz, değil mi.
  • Sağ alt: Kadınların içi biraz karışık ama erkekte sağ altta tek organ var, o da apandis. İşe yaramamakla birlikte patlaması halinde kişiyi yerin altı metre altına taşıyabilir. Atipik karın ağrılı, silik sağ alt kadranlı kadınlı-erkekler acil servis duvarlarını en az altı saat tanıyacak. Verin ellerine kaptanlar tebeşir, duvarları çizerek oyalansınlar içeride.
  • Sırt: Görünmüyor, bir tek oraya bakamıyorsun. Dekolteni seviyorsun ama çizik, yırtık deriyi göremiyorsun. Sırt kalbi hatırlatmalı desek. Sırtımda geçmeyen ağrı var aslında patlamaya hazır ana damarım mı demek. Akciğer garfisinde sana el sallayan topuz, hanımın topuzu değil. Azrailin ‘gel, gel, bana gel’ işareti. Tüm bunlara rağmen dekolteyi izlemeye devam edeceksen sen bilirsin, eğlenmene bak.
  • Boyun: Telefonla konuşurken boynun eğri, eğri durur. Damarların ahenkle eşlik eder bu açıya. Ahenk, damar içeriden oyuluncaya kadar sürer. Karotisin sessiz sedasız yırtılır kat kat. Hararetli konuşman elinin güçsüzlüğü ile kapanır. Telefon düştü mü, yoksa arkadaşın sana küstü mü. Gerçekten üzülmen gereken ise belki de bir daha kolunun hiç tutmayacağı. Biz dedik mi altı dakika ve üstü telefonla konuş, keman çal, sosyal medya için boynunu eğip fotoğraf çektir diye.
  • Döküntü: Kat kat değil, tek tek döküyorsun. İçinde siyah noktalar beliriyor. Kendi geçmişini görüyor, çok istersen ileride başına ne geleceğini bile. Artık duvarlara beyin dokunla adını mı yazıyorlar yoksa kulak kepçenden lunaparkta sigara yakala mı yapıyorlar. O kadarı hayal gücüne kaldı artık. Ama şunu unutma ateşli döküntülü az sonra meningokoksemi ve gelecek olasılıkları ile taburcu etsen de dönecek.
  • Yaygın batın: Artık çıktım ve beni içeriye alamazlar. Belki de onlar girdi, ben zaten çıkmıştım. Yaygın karın ağrısı var ve hasta ileri yaş değil. Bilinen risk faktörü yok ama az sonra ölüyor. Neden olabilir. Ailesine ne söyleyeceksin. Kendini suçlayarak kurtulamazsın, kimse kurtulamadı. Protein C, S’yi duydun mu hiç. Eksikliği ne yapar biliyor musun. İşte senaryo sana. Her şey olur dostlarım ve kimse mezenterin tıkandığını bilmedi.
  • Göğüste batarlar vardı: Anlamıyorum doktor batıyor. Anlamıyorum doktor sıkıştırıyor. Doktor anlamıyorum ama çok sıkıştırıyor. Hiç anlamam doktor, nefes alamıyorum. Bir dinle bakalım doktor, belki solunum seslerim duyulmuyor. Hele bak bir doktor öyküme. Sırala doktor tansiyonum mu düşüyor. Doktor bak bir bana, gözlerimin içine.
  • Kadın ve hipotansiyon: Kadınlar kadınlar. Hassas ve duyarlı varlıklar. Şefkatin tanımı, anaçlığın ışığı. Hipotansif kadın kadar güzel şey yoktur. Sessiz sedasız, huzurlu. Ama doku neden soğuk. Gözlerini neden açıp kapamıyor. Gebe olduğu bilinen bu bayan neden nefes almıyor. Yoksa dışarıda yaşayan çocuk yeryüzüne mi çıkmaya çalışıyor.

Sorma

Gelsinler önemli değil ama kimse üzülmesin. Süper güçlere sahip olmadığına göre hayat hep istediğin şekilde gitmeyecek. Arabanın tekerleği hiç mi patlamayacak, bakkal sepeti hiç mi kopmayacak. Bu durumlar bilinirken risk yine de en aza indirilebilir. Tekrar gelmeler ek hatırlatmaları kulağa dökmeli ve hasta öneri formları yağmurlu günlerin şemsiyesi olmalı. Damlalar sizden uzak olsun kaptanlar.
 

Dr Çağdaş Can, Merkezefendi Devlet Hastanesi, Acil Tıp, Manisa

çatolar